Veřejná zakázka bude realizována s využitím metody EPC, tedy Energy Performance Contracting. Co je konkrétně předmětem veřejné zakázky, vysvětluje radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák: „Jedná se o komplexní zakázku, která zahrnuje přípravu, realizaci a následně také dlouhodobé sledování a vyhodnocování výsledků zavedených energeticky úsporných opatření. To znamená, že kromě poskytování energetického managementu budeme po dodavateli požadovat také každoroční zprávy o dosažených úsporách a jejich průběžné vyhodnocování. Součástí smlouvy bude samozřejmě záruka za dosažení smluvně garantovaných úspor.“ Středočeský kraj počítá s návratností vynaložených investic do energetických opatření do 19 let. „Devatenáctiletá návratnost byla vyčíslena ještě před enormním růstem cen za energie. Nemůžeme proto vyloučit, že se vynaložené finance kraji vrátí ještě dříve,“ upřesňuje radní Lesák.
Došlé nabídky bude kraj hodnotit podle 3 základních kritérií. „Největší váha bude kladena na výši zaručených úspor nákladů na plyn, teplo, elektrickou energii, vodu a ostatních provozních nákladů kumulativně za 10 let. Dalším kritériem bude samozřejmě nabídková cena a technická úroveň nabízeného řešení,“ uvádí radní Lesák.
Rada kraje již v březnu loňského roku schválila seznam celkem 109 objektů pro řešení energetických úspor. Celková opatření přijdou na 1 miliardu korun a úspora je v souhrnu po zavedení opatření odhadována na téměř 50 milionů korun ročně. Kraj již zahájil realizaci energetických opatření v objektu Krajského úřadu a v nemocnici v Mladé Boleslavi, v nemocnici v Kutné Hoře byla série energetických opatření již dokončena. Aktuálně je také vyhlášena veřejná zakázka na realizaci energetických opatření v 8 dalších objektech patřících do majetku Středočeského kraje. Jedná se o Domov seniorů v Benešově a Domov ve Vlašimi, a celkem šest objektů krajských škol, z toho tři v Čáslavi a tři v Kutné Hoře.
Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.